Offcanvas module

ISSF rules - buty...

 • GGlady
 • GGlady Avatar Autor
 • Wylogowany
 • Moderator
 • Moderator
 • Trenuj ciężko, zwyciężaj lekko!
Więcej
8 lata 10 miesiąc temu #13277 przez GGlady
GGlady stworzył temat: ISSF rules - buty...
... czyli jak mały Jasio z ISSF wyobraża sobie kontrolę elastyczności podeszwy butów strzeleckich :woohoo:

Przepraszam za te roześmiane gęby :woohoo: , ale trudno się opanować patrząc na tę żałosną ignorancję (naukową) tzw. czynników komisji ISSF :laugh: Dobra, niech każdy sam oceni!

Dzięki Panu trenerowi Krzysztofowi Kucharczykowi (SUI) już mamy przetłumaczone na j.polski informacje dotyczące kontroli butów - wielkie dzięki!:


Nowe procedury ISSF dotyczące butów strzeleckich.

Ten obrazek jest ukryty dla gości.
Proszę zalogować się lub zarejestrować, aby go zobaczyć.Komisja Techniczna ISSF zaakceptowała ostatnio urządzenie do kontroli elastyczności butów używanych przez strzelców (konkurencje karabinowe i pistoletowe), które umożliwia dokładne pomiary elastyczności podeszwy.

Komisja Techniczna ISSF zaakceptowała ostatnio urządzenie do kontroli elastyczności butów używanych przez strzelców (konkurencje karabinowe i pistoletowe). Urządzenie testowane było podczas Mistrzostw Europy w Brescii oraz zawodów Pucharu Świata w Sydney i Changwon. Dane z wykonanych pomiarów zostały użyte do ustalenia standardów elastyczności podeszew. Standardy te będą obowiązywały podczas mistrzostw ISSF, począwszy od zawodów Pucharu Świata w Monachium rozgrywanych w czerwcu 2011 roku.

Akceptacja nowego urządzenia testującego elastyczność podeszwy oznacza, że może być ono wykorzystywane podczas kontroli sprzętu, przeprowadzanych podczas mistrzostw ISSF (dotyczy wszystkich możliwych kontroli: przed i po zawodach). Kontrole obuwia, podczas pozostających do rozegrania w 2011 roku mistrzostw ISSF, będą przeprowadzane wg następujących zasad:

Puchar Świata, Ft. Benning: Kontrole butów strzeleckich (karabin i pistolet) przeprowadzane nowym urządzeniem będą miały charakter doradczy. Strzelcy, których buty nie będą spełniały standardów elastyczności ISFF, zostaną poinformowani, że muszą dokonać takich zmian w obuwiu, aby spełniały wymagania ISSF podczas następnych mistrzostw.

Puchar Świata, Monachium: Buty strzelców (karabin i pistolet) będą kontrolowane wg nowych zasad i nie zostaną dopuszczone do użytku, jeśli nie spełnią wymagań. Buty będzie można zmodyfikować tak, aby spełniły normy elastyczności i ponownie poddać kontroli. Używanie butów, które nie spełnią norm elastyczności podczas kontroli po zawodach, będzie podstawą do dyskwalifikacji.

Przyszłe mistrzostwa ISSF: Procedury kontrolne wprowadzone w życie podczas zawodów Pucharu Świata w Monachium, będą kontynuowane podczas kolejnych mistrzostw ISSF, czyli zawodów finałowych Pucharu Świata, mistrzostw kontynentalnych oraz wszystkich następnych zawodów ISSF i Igrzysk Olimpijskich w Londynie.
ISSF podkreśla, że przepisy ISSF bezspornie wymagają elastyczności obuwia strzeleckiego.

Kluczowym sformułowaniem jest tu przepis 6.4.2.1.1, w którym czytamy:
„Używanie specjalnych urządzeń, środków lub części ubioru unieruchamiających lub przesadnie ograniczających ruchomość nóg, tułowia lub ramion strzelca jest zabronione w tym celu, aby strzeleckie umiejętności zawodnika nie były sztucznie podnoszone przez specjalny ubiór.” (Przepisy Techniczne ISSF, przyp. tłum.)

Przepisy ISSF zawierają dodatkowe wymaganie, zgodnie z którym: „Podeszwa musi być elastyczna w swojej przedniej części.” (7.4.6.3.2 Przepisy dla strzelań karabinowych, przyp. tłum.)

Obecnie, gdy ISSF posiada zatwierdzone urządzenie kontrolne i dane z pomiarów ponad 700 sztuk obuwia, przeprowadzonych podczas mistrzostw 2011 roku, możliwe jest ustalenie obiektywnych standardów kontroli. Podeszwa buta strzeleckiego, zamocowanego w urządzeniu kontrolnym, musi się ugiąć, o co najmniej 22,5 stopnia, gdy do pięty przyłożona jest siła 15 Nm.

Kontrola karabinowych butów strzeleckich z wykorzystaniem precyzyjnego urządzenia pozwala sprostać wymaganiom obiektywności. W przeszłości kontrola butów strzeleckich mogła być przeprowadzana jedynie metodą nieobiektywną, przez wyginanie podeszwy.

Decyzja ISSF, aby kontrolować także buty pistoletowe, podjęta została w oparciu o fakty z przeszłości. Niektórzy strzelcy pistoletowi używali płytek stalowych lub innych nieodkształcalnych wkładek w swoich butach. Było to jawne wykroczenie wobec przepisu 6.4.2.1.1, w którym zabrania się używania „specjalnych urządzeń, środków lub części ubioru unieruchamiających lub przesadnie ograniczających ruchomość nóg, tułowia lub ramion strzelca... (patrz powyżej, przyp. tłum.). Płytki stalowe i inne nieodkształcalne wkładki są specjalnymi urządzeniami, środkami przesadnie ograniczającymi ruchomość nóg i dlatego są nielegalne.

Wszystkim Federacjom Narodowym i trenerom zaleca się skontrolowanie, że obuwie zawodników zgłaszanych do udziału w nadchodzących mistrzostwach ISSF jest legalne w rozumieniu przepisów ISSF o standardach elastyczności, a zawodnicy są przygotowani do nowych procedur kontrolnych.

Opublikowano 13.05.2011 na stronie ISSF News

www.issf-sports.org/news.ashx?newsid=1485

Grzegorz Gładyszewski
KS SNAJPER Lublin

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 10 miesiąc temu #13280 przez młody70
młody70 odpowiedział w temacie: Odp: ISSF rules - buty...
Średnio rozchodzone buty bez problemu przechodzą taką kontrolę. Zobaczymy jak przejdą kontrolę buty naszych karabiniarzy na PŚ Fort Benning?

Trenuj ciężko ale z głową.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • SzakalVST
 • SzakalVST Avatar
 • Wylogowany
 • Junior
 • Junior
 • Tylko ostry trening daje pewność...
Więcej
8 lata 10 miesiąc temu #13281 przez SzakalVST
SzakalVST odpowiedział w temacie: Odp: ISSF rules - buty...
Według mnie to trochę destrukcyjna metoda kontroli obuwia, ale skoro wymyślili to "specjaliści" z ISSF to trzeba się dostosować :dry:

Trenerem sam dla siebie

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: GGladyJNG-KG
Czas generowania strony: 0.135 s.