W razie pytań
+48601706566

Giełda

M22 2,9-4,9 lub podobne

Wydarzenia

Brak wydarzeń

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /domains/strzelambolubie.pl/public_html/components/com_uddeim/uddeimlib25.php on line 179

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /domains/strzelambolubie.pl/public_html/plugins/content/simplepopup/simplepopup.php on line 51

Mentalne triki mistrzów

Poniżej zamieszczam amatorskie tłumaczenie fragmentu tekstu dotyczącego mentalnego przygotowania w strzelectwie sportowym ze strony http://www.shooting-ua.com/arhiv_sorevnovaniy/methods_2.htm#2. Są to krótkie opisy trików stosowanych przez najlepszych strzelców. Życzę wszystkim miłej lektury i wielu dobrych strzałów :)

Sergej Alifirenko, Mistrz olimpijski, Sydnei 2000

Przed strzałem koncentruje uwagę na nadgarstku. Zaczął wyobrażać sobie, że strzela na olimpiadzie za 3-4 lata. Ma zwyczaj wizualizowania codziennie przed snem 30 strzałów. Podstawowe zadanie, to wszystko sobie wyraźnie wyobrazić, włączając w to odczucia w mięśniach.Dzięki temu utrzymuje formę w okresach bez treningów oraz podczas podróży.

Ragnar Skanaker, Mistrz świata

Przed strzałem wyobraża sobie, że działa na niego grawitacja i z tego powodu jego ciało jest ustabilizowane. Wchodzi od góry, obniża np. do "8", trzyma 2-5 sekund, następnie podnosi i wykonuje strzał.

Lioubov Galkina, Mistrzyni olimpijska

Celowanie na różne sposoby. Czasem trzyma kilka sekund w centrum i potem wykonuje strzał. Innym razem wykonuje strzał od razu, ale to nie zawsze wychodzi. Objętość treningów nieduża. Przed olimpiadą 2-2,5 godz. rano i 1 godz. wieczorem. W młodości trenowała więcej. Nt. koncentracji z trudem może coś powiedzieć. Stara się osiągnąć coś w rodzaju równowagi. Psychicznie przygotowywała się do olimpiady w następujący sposób - po udziale w swojej pierwszej olimpiadzie przekonywała się, że są to zawody, jak każde inne - nawet ludzie są ci sami.

Matthew Emmons, Mistrz olimpijski

Wyobraża sobie, że w strefie lędźwiowej ubrany jest w szeroki, gruby gorset. Technika złożenia taka, jak u Skanakera, tj. wchodzi od góry, dochodzi do "8" lub "9" w dole, utrzymuje chwilę, następni podnosi i wykonuje strzał. [...] Problem jest tylko jeden, aby nie zapomnieć o tym gorsecie. Zazwyczaj łatwo o nim zapomina. Trening psychologiczny jest jak u wielu. Na długi czas przed zawodami rozpoczyna wizualizację udziału w tych zawodach.

Natalia Paderina, Mistrzyni świata

Koncentruje się głównie na uczuciu, że w jej ciele znajduje się metalowa rama, która stabilizuje korpus i rękę i zapewnia stabilność w momencie nacisku na spust. Podnosi pistolet od dołu i wykonuje strzał w ciągu 2-3 sekund.

Sergei Kovalenko, Srebrny medalista mistrzostw świata

Koncentruje się na poszczególnych częściach ciała (barki, ręka, itd.). Nie zajmuje się przygotowaniem psychologicznym, choć mówi, że to nie jest dobrze.

Marina Logvinenko, Mistrzyni olimpijska

Przed strzałem wyobraża sobie szeroki pas znajdujący się w strefie lędźwiowej, który stabilizuje ciało w dół, aż do stóp, a następnie w górę, aż do nadgarstka. Pistolet opuszcza powoli, przy wejściu na tarczę uruchamia palec wskazujący, a przy podejściu do środka tarczy zwiększa nacisk - strzał w ciągu 1-2 sekund. Czasem pistolet przechodzi w dół przez środek tarczy, dochodzi do "9" lub "8", następnie podnosi w kierunku środka i wykonuje strzał.

Borys Kokolev, Mistrz olimpijski

Koncentruje się często na nadgarstku. Nie stosuje obrazów. Psychologiczne przygotowanie do igrzysk olimpijskich polegało głównie na tym, aby prawidłowo określić cel. A cel - na pewno zdobyć medal. Ta myśl dominowała do tego stopnia, że nie było już miejsca na żadne emocje. To pomagało koncentrować się na każdym strzale.

Abhinav Bindra, Mistrz świata

W momencie koncentracji wyobraża sobie, że jego lewa ręka jest drewniana.

Galina Korzun, Rekordzistka świata (lata osiemdziesiąte)

Wyobraża sobie, że jej ciało jest wypełnione wodą, a przed strzałem woda zamarza i krystalizuje się. Przy strzelaniu wyobraża sobie, że górna część jej ciała, zwłaszcza ręka i staw barkowy, są takie jak u Pinokio. Jak z drewna. Słowo kluczowe: Pinokio. Przeciwniczka dużych obciążeń treningowych.

Galina Zarikowa, członek kadry ZSRR (lata osiemdziesiąte)

Wyobraża sobie, że nosi ołowiane spodnie. Takie wyobrażenie zwiększa stabilność.

Afanasijs Kuzmin, Mistrz olimpijski, 1988

Podczas strzelanie koncentruje się na nadgarstku..

Z palcem na spuście

Trener radzi
Krzysztof Rymski


Początek każdego nawyku jest jak niewidzialna nić, jednak ilekroć powtarzamy swoje działania, wzmacniamy tę nić, dodajemy do niej kolejny splot, aż staje się potężną liną i oplątuje nas więzami nie do zerwania - więzami myśli i czynów.

Orison Swett Marden

Oddanie pojedynczego strzału z pistoletu pneumatycznego do tarczy wymaga specyficznej koordynacji. W swoistym łańcuchu czynności ważnym elementem jest wyciskanie języka spustowego. Staramy się wybrać moment, w którym układ przyrządów celowniczych pokryje się ze środkiem rejonu celowania i wówczas oczekujemy, że strzał ulokuje się podobnie. Jednak nie zawsze tak się dzieje.

Co zatem jest przyczyną znacznych rozbieżności?

 

Czytaj więcej...

Sofrologia i strzelectwo sportowe

Artykuł w całości pochodzi ze strony letirsportif.free.fr, a jego autorem jest prof. A. Caycedo

Sofrologia i strzelectwo sportowesofrologia-male

Etymologicznie słowo SOFROLOGIA pochodzi z greki:

SOS: harmonia, równowaga
PHREN: duch, świadomość
LOGOS: nauka

Profesor A. Caycedo, twórca sofrologii, definiuje ja następująco:

"Nauka zajmująca się świadomością i wartościami egzystencjalnymi"

W dzisiejszych czasach przygotowanie fizyczne i techniczne nie jest juz wystarczające. UMYSŁ odgrywa zasadniczą rolę przy realizacji założonych celów. Przygotowanie mentalne z wykorzystaniem sofrologii A. Caycedo, jest metodą, która bierze pod uwagę dwie podstawowe sprawy:

  • osiągnięcia sportowe
  • rozwój osobisty

Sofrologia pozwala udoskonalić wykonywanie gestów/ruchów poprzez uświadomienie sobie schematu cielesnego, a także poprzez oszczędzanie własnej energii dzięki selektywnemu napięciu wyłącznie tych mięsni, które są potrzebne do wykonania danego gestu/ruchu przy jednoczesnym rozluźnieniu pozostałych mięsni.

 

Czytaj więcej...


Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /domains/strzelambolubie.pl/public_html/plugins/content/simplepopup/simplepopup.php on line 51
top